მასწავლებელი: იზოლდა ტყეშელიაძე
|
|
საგანი : მათემატიკა
|
კლასი : VI
2
|
თემა :
მოცულობა
|
დრო : 45 წუთი
|
მოსწავლეთა
პროფილი
კლასში
არის 17 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის
მიზანი : მოსწავლე გაეცნოს წარმოდგენასსივრცული ფიგურის მოცულობაზე.სივრცული
ფიგურების რიცხვით მახასიათებლებზე.შეძლოს მოცულობის ერტეულების ერთმანეთთან დაკავშირება.გაიწაფოს
მართკუთხა პარალელეპიპედის მოცულობის გამოთვლაში.გამოიყენოს ეს უნარები ამოცანების
ამოხსნისას.
|
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი :
maTVI. 7. მოსწავლე ახერხებს
სივრცული ფიგურების ერთმანეთისგან გარჩევას.
maT VI. 9.მოსწავლეს
შეუძლია სივრცული ფიგურების და მართკუთხა
პარალელეპიპედისდა კუბის ფართობისა და მოცულობის გამოანგარიშება.
|
|
საჭირო
წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები:
მოსწავლეებმა იციან ბრტყელი, სივრცული ფიგურები. მოცულობის
და ფართობის ერთეულები. მართკუტხა პარალელეპიპედის და კუბის მოცულობის
და ზედაპირისფარტობისფამოთვლა.მოცულობის ერტეულების ერტი საზომი ერთეულიდან მეორეზე
გადასვლა.
|
|
შეფასება
და თვითშეფასება :
მასალაზე დაყრდნობით გამოვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას.
შეფასების რუბრიკას.
|
|
სასწავლო
მასალა და რესურსები:
დაფა,
ცარცი,
ვატმანი,
მარკერი,
სამუშაო რვეული,
ჯგუფური მუშაობის ბარათები,
სივრცული ფიგურები,
პარალელეპიპედის და კუბის შლილი.
სახელმძღვანელო(გოგიშვილი,ვეფხვაძე,მებონია,ქურჩიშვილი)
|
|
აქტივობა №1 – /მთელი
ჯგუფი / / 5 წთ/
კლასის ორგანიზება,საშინაო დავალების შემოწმება,უკუკავშირი
აქტივობის
მიზანი :
სიის ამოკითხვა, საკლასო ჟურნალის შევსება, გაკვეთილის
თემის, მიზნის და შეფასების რუბრიკის წარმოდგენა. მასწავლებელი მოსწავლეთა ძალებით
განიხილავს საშინაო დავალების სავარჯოშოებს და შეცდომით შესრულების შემთხვევაში აძლევს
უკუკავშირს.(დავალება გოგიშვილი, ვეფხვაძე გვ.214 #1,4,6,7,8,9)
|
|
აქტივობა
№2 წინარე ცოდნის გააქტიურება-პროვოცირება / 8 წთ/
აქტივობის მიზანი :
მოსწავლეები გაიხსენებენ და ჯგუფური მუშაობის შესრულების
დროს გამოიყენებენ კუბისა და მართკუთხა პარალელეპიპედის ზედაპირის ფართობის და მოცულობის
გამოსათვლელ ფორმულებს.მოცულობის და ფართობის ერთეულების ერთი საზომი ერთეულიდან
მეორე საზომ ერთეულში გადაყვანა.კუბის მოცულობის ცვლილება როცა წიბო იცვლება რამდენჯერმე.
აქტივობის
აღწერა : გონებრივი იერიში მთელ კლასთან
|
|
აქტივობა №3 ჯგუფური მუშაობა/ /20 წთ/
აქტივობის
მიზანი: იყენებს თეორიულ ცოდნას
მოცემული დავალების პრობლემის მოდელირებისა და ანალიზისათვის. ამ აქტივობაში მოსწავლე
იძენს საყოფაცხოვრებო პრობლემის დამოუკიდებლად გადაჭრის ჩვევებს. ამყარებს შეძენილ
ცოდნას და ამ ცოდნით შეუძლია ოჯახის წევრების კომპეტენტური კონსულტაცია გაუწიოს.
აქტივობის
აღწერა: კლასი დაყოფილია 3
ჯგუფად,თითოეულ ჯგუფს ეძლევა თითო ამოცანა, სათანადო ინსტრუქცია. ჯგუფური მუშაობის
შესრულების დროს დაკვირვების რვეულში ვაკეთებ ჩანაწერს თუ როგორ ართმევენ თავს,როგორ
თანამშრომლობენ.
|
|
აქტივობა №4 პრეზენტაცია / 15 წთ/
აქტივობის
მიზანი :
პრეზენტატორი არგუმენტირებულად
მსჯელობს,აყალიბებს აზრს,კარგად იცნობს დასახულ მიზანს,შეუძლია დასკვნის გამოტანა.
აქტივობის
აღწერა : ჯგუფის
მიერ არჩეული ლიდერი აკეთებს პრეზენტაციას და აძლევს უკუკავშირს.მოსწავლეთა თვითშეფასება.
|
|
აქტივობა N 5
შეფასება /4 წთ/
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეები მიიღებენ კონსტრუქციულ
უკუკავშირს გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასებას რუბრიკის შესაბამისად.
აქტივობის
აღწერა: მასწავლებელი ახდენს მოსწავლეთა
განმავითარებელ შეფასებას. ითვალისწინებს მოსწავლეთა თვითშეფასებას .მიუთითებს საშინაო
დავალების ნომრებს და აძლევს შესაბამის რეკომენდაციას.(დავალება გოგიშვილი-ვეფხვაძე
მე-6 კლასი გვ.215 #11,12,13,14)
|
|
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
ქულა
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
პრეზენტაციის ვიზუალური ნაწილი
|
წარმოდგენილი ინფორმაცია არ არის გადმოცემული ზუსტად და არ არის გასაგები
მისი შინაარსი;
|
წარმოდგენილი ინფორმაცია ნაკლებად არის
გადმოცემული ზუსტად და ნაკლებად არის გასაგები მისი შინაარსი;
|
წარმოდგენილი ინფორმაცია მეტ–ნაკლებად არის
გადმოცემული ზუსტად, ზოგადად გასაგებია მისი შინაარსი;
|
სათქმელის სწორად
და ლოგიკურად
გადმოცემა;
|
უჭირს სათქმელის ნათლად და გასაგებად გადმოცემა
|
სათქმელს გადმოსცემს გასაგებად;
|
სათქმელს გადმოსცემს ნათლად, საკითხს აშუქებს თანმიმდევრულადა
საკმარისად ორიგინალურია;
|
კონტაქტი აუდიტორიასან
|
ვერ ახერხებს აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას;
|
მოწესრიგებულია; მეტ–ნაკლებად ახერხებს
აუდიტორიასთან კონტაქტს;
|
ადეკვატურად იყენებს არავერბალურ საშუალებებს
აუდიტორიასთან კონტაქტის დასამყარებლად;
|
დროის რეგლამენტი
|
ვერ ეტევა დროის რეგლამენტში
|
ვერ ეტევა დროში, პრეზენტაცია გრძელდება
|
მეტ-ნაკლებად ეტევა რეგლამენტში.
|
სსსმ მოსწავლე
კრიტერიუმები
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
||
მოცულობის ერთეულების
ცოდნა
|
მოსწავლეს არ
შეუძლია მოცულობის ერთეულების ამოცნობა
|
ცდილობს მოცულობის
ერთეულების ამოცნობა
|
ამოიცნობს მოცულობის
ერთეულებს
|
||
აქტიურობა გაკვეთილზე
|
არ არის აქტიური
გაკვეთილზე
|
ცდილობს იყოს
აქტიური გაკვეთილზე
|
აქტიურია გაკვეთილზე
|
||
მოსწავლეებთან
თანამშრომლობა
|
არ თანამშრომლობს
მოსწავლეებთან
|
ნაწილობრივ თანამშრომლობს
მოსწავლეებთან
|
აქტიურად თნამშრომლობს
მოსწავლეებთან
|
||
No comments:
Post a Comment